Mike Cossi
Biografia
Mike Cossi, pierwotnie Maciej Kossowski (ur. 11 lutego 1937 w Grudziądzu, zm. 30 października 2022 w Nowym Jorku) był polskim piosenkarzem, trębaczem i kompozytorem-aranżerem.
Był uczniem II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (filologia polska).
Uczył się gry na trąbce w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Grał w gdańskim teatrzyku studenckim (jako aktor) Bim-Bomi, w cyrku Tralabomba Jazz Band Jerzego Afanasjewa. Dwukrotnie (bez powodzenia) starał się dostać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej.
W latach 1963–1967 był solistą Czerwono-Czarnych. W 1967 roku wyruszył na trzymiesięczną trasę koncertową do Związku Radzieckiego z zespołem Tajfuny. Koncertował także w Grecji, Czechosłowacji (1964), Niemczech (1965), Belgii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych (1966).
Po powrocie do kraju do końca 1969 roku współpracował jako producent, kompozytor muzyki, aranżer i piosenkarz z Studiem Rytm w Polskim Radio Warszawa. W tym czasie napisał muzykę do piosenek śpiewanych przez takich wykonawców jak Edward Hulewicz i Heliosi, Kasia Sobczyk, Henryk Fabian, Jacek Lech, Elżbieta Żakowicz i zespół Wiślanie 69 („Gdy sam zostaniesz”, muzyka M. Kossowski, słowa Bogdan Loebl Marek Gaszyński), Ala Eksztajn, Fryderyka Elkan, Filipinki, Maria Figiel, Halina Frąckowiaki.
Najbardziej znane, przez niego zaśpiewane piosenki to evergreen – „Wakacje z blondynką” (muzyka Juliusz Loranc, słowa Jonasz Kofta) oraz „Agatko pocałuj”, „Dwudziestolatki”, „Domowe strachy”, „Nie mówię żegnaj”, „Z Cyganami w świat”. Inne znane piosenki z jego repertuaru: „To ty, Mario”, „Kto mi to da”, „Augustyna”, „Szkolny bal”, „Wiatr od Klimczoka” (muzyka Zbigniew Bizoń, słowa Krzysztof Dzikowski).
Współpracował z takimi autorami tekstów jak Jonasz Kofta, Bogdan Loebl, Marek Głogowski, Zbigniew Jerzyna i z zespołami: Czerwono-Czarni, Tajfuny, Warszawscy Stompersi, Zespół Zbyszka Namysłowskiego, Tralabomba Jazz Band, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza i Piotra Figla.
Będąc w Stanach Zjednoczonych poznał Amerykankę, z którą korespondował. Pobrali się w Świnoujściu. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych na stałe. Według jednych źródeł w październiku 1969 (Emilia Padoł), według innych na początku 1970 roku (Ryszard Wolański, Dariusz Michalski).
Osiedlił się na stałe w Nowym Jorku (początek 1970) i założył własną grupę instrumentalną, z którą występował w okolicznych klubach. W latach 80. XX wieku występował na stałe w Milford Plaza Hotel na Broadwayu. W 1983 zmienił nazwisko na Mike Cossi, przyjął też amerykańskie obywatelstwo.
W 2012 roku przyjechał do Polski – wystąpił na jedynym koncercie w Grudziądzu, w trakcie święta swojego rodzinnego miasta.
Pochowany na cmentarzu w Hamptons w stanie Nowy Jork.